6. Minder noodzaak om duurdere zorgvoorzieningen in te zetten
De gemeente is verantwoordelijk voor de ondersteuning van inwoners die minder zelfredzaam zijn. De zorg die een inwoner ontvangt is maatwerk. Vanwege de financiële beheersbaarheid kiezen we waar mogelijk voor de goedkoopste adequate oplossing: lichtere producten jeugdzorg en Wmo waar het kan of direct zwaardere hulp waar het moet.
We bieden ook in 2027 hulp in combinatie met signalering, voorlichting, preventie en wijkgericht werken; oplossingen die dure individuele maatwerkvoorzieningen overbodig maken. Voorbeelden zijn Join Us voor jongeren, Kansrijke start, kinderopvang op sociaal medische indicatie, preventief groepsaanbod en respijtzorg voor mantelzorgers.
In 2027 wordt de ontwikkeling naar Stevige Lokale Teams in onze gemeente in gang gezet. Dit is verplicht op grond van het in 2026 ondertekende convenant. Dit wordt belegd bij een strategisch beleidsmedewerker. Vanuit een meerjarige strategische aanpak werken we toe naar Stevige Lokale Teams. Deze teams moeten voldoen aan een aantal kenmerken. Zo moet de omvang en expertise passen bij de lokale opgave, de teams moeten zichtbaar en laagdrempelig zijn en aanwezig waar nodig. De wensen en mogelijkheden van ouders en kinderen zijn leidend en de regie ligt bij hen. De teams moeten zelf hulp bieden, ook bij onveiligheid, en breed kijken en handelen. Waar nodig wordt externe expertise, zoals gespecialiseerde hulp en de toekomstige regionale veiligheidsteams, betrokken. Het inrichten van een stevige sociale preventieve omgeving is hierbij van groot belang.